Autotermiczna higienizacja

Proces autotermicznej higienizacji osadów (ATAD) jest idealnym rozwiązaniem dla mniejszych oczyszczalni, które nie stosują fermentacji metanowej. Działając w temperaturze do 60°C, bez ryzyka rekontaminacji, proces ten opiera się na naturalnej termicznej aktywności osadu, co sprawia, że jest całkowicie autotermiczny, co przekłada się na wygodę obsługi i ograniczenie kosztów eksploatacji.

DEAMONIFIKACJA | ANAMMOX®

Proces ANAMMOX® jest efektywnym ekonomicznie i zrównoważonym ekologicznie sposobem usuwania azotu amonowego ze ścieków i amoniaku z gazów odpadowych. Przemiany azotu w procesie ANAMMOX® stanowią bardzo elegancki skrót tradycyjnie rozumianego obiegu azotu w przyrodzie. Bakterie Anammox przekształcają jony amonowe (NH4+) oraz azotynowe (NO2-) w gazowy diazot (N2). W porównaniu do konwencjonalnych metod usuwania azotu ze ścieków, opartych na nitryfikacji i denitryfikacji, uzyskuje się 60% redukcję kosztów operacyjnych oraz niemal całkowitą redukcję emisji CO2. Proces ANAMMOX® znajduje zastosowanie w różnych branżach i instalacjach. Cechuje się małą powierzchnią zabudowy, odpornością na wysokie wahania obciążenia azotem, prostym sterowaniem oraz brakiem konieczności dozowania materii organicznej z zewnętrznego źródła.

Hydroliza termiczna

Proces hydrolizy i higienizacji termicznej osadów, realizowany za pomocą układu AEROTHERM współpracującego z mezofilowymi komorami fermentacyjnymi, odbywa się w temperaturze powyżej 60°C, eliminując ryzyko rekontaminacji. Efektem tego jest zwiększona produkcja biogazu oraz poprawiona podatność osadu na proces odwadniania. Dodatkowo, łatwość obsługi i niskie koszty eksploatacji sprawiają, że jest to efektywne rozwiązanie dla oczyszczalni ścieków.

Reaktor fermentacyjny CSTR | Biogaz

Proces fermentacyjny w konfiguracji CSTR (Constantly Stirred Tank Reactor – Reaktor o pełnym wymieszaniu), który stanowi udoskonalenie procesu WKF (Wydzielona Komora Fermentacyjna) wykorzystuje do rozkładu zanieczyszczeń wolno żyjące mikroorganizmy beztlenowe tworzące w reaktorze aglomeracje tzw. kłaczki. Typowo proces jest projektowany na niskie obciążenie ładunkiem organicznym 2-5 kgChZT/m3/d i czas zatrzymania powyżej 20 dni. Najlepszymi substratami do tego procesu są nie ścieki, lecz zagęszczone osady poflotacyjne, odpady serwatkowe i zagęszczone osady ściekowe charakteryzujące się zawartością ChZT na poziomie 40 g/l i więcej oraz zawiesiny ogólnej powyżej 10 g/l. Założenia projektowe reaktora zapewnia rozkład także tłuszczy i częściowo białek, co pozwala na wysoką produkcję biogazu, o zawartości metanu powyżej 60%, przy stosunkowo niewielkim strumieniu objętościowym zasilającym reaktor. W procesie można założyć około 45% redukcję zawiesiny organicznej. Proces cechuje także prostota techniczna, gdyż zbiornik reaktora nie wymaga zabudowy w środku specjalistycznych rozwiązań, a wymieszanie zapewnione jest poprzez mieszadło pionowe. Proces zastosowany na ciągu osadowym nie wpływa na jakość zrzutu do odbiornika, stabilizuje osady i zapewnia ich ekonomiczne zagospodarowanie z produkcją biogazu i redukcją ilości poprzez obniżenie zawartości suchej masy organicznej w osadzie.

Mineralizacja

Proces mineralizacji osadów to zaawansowana technologia pozwalająca na ostateczną utylizację osadów ściekowych. Poprzez zastosowanie specjalistycznych metod, takich jak mineralizacja termiczna lub chemiczna, osady są poddawane procesowi degradacji, w wyniku którego uzyskuje się stabilny produkt końcowy, jakim jest np. żużel. Ten proces pozwala na zmniejszenie ilości osadów oraz zamknięcie bilansu energetycznego poprzez wykorzystanie osadu wysuszonego jako źródła energii cieplnej dla innych procesów, co stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonego zarządzania odpadami.

ODSIARCZANIE BIOGAZU | MIDES®

Technologia MiDeS (Mikroaeracja stosowana w celu odsiarczania biogazu) jest technologią innowacyjną umożliwiającą zmniejszenie stężenia H2S in situ. Z doświadczeń wynika, że stopień redukcji H2S jest możliwy nawet powyżej 70%, zależy to jednak od lokalnych uwarunkowań technicznych istniejącej instalacji. Technologia MiDeS dodatkowo usprawnia proces fermentacji beztlenowej, np. poprzez wzrost redukcji substancji organicznych a tym samym może mieć wpływ na wzrost produkcji metanu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O TECHNOLOGII →

Odwadnianie osadu

W procesach fizyko-chemicznego jak i biologicznego oczyszczania ścieków następuje produkcja osadów o sporym uwodnieniu, zależnym od zastosowanego urządzenia separacji osadu sięgającego >98% (osadniki radialne), ~96% (flotacja ciśnieniowa wspomagana chemicznie). W celu redukcji objętości wytworzonego osadu i obniżeniu kosztów jego utylizacji stosuje się różne urządzenia odwadniające jak na przykład wirówki dekantacyjne (wykorzystujące siłę odśrodkową między bębnem a ślimakiem), prasy taśmowe (odwadniają osad kompresując go między wałkami i pasami taśmy filtracyjnej), prasy komorowe (osad umieszcza się w komorach z materiału filtracyjnego) lub prasy śrubowo-talerzowe (woda oddzielana jest od osadu poprzez wzrost ciśnienia między poruszanymi przez śrubę pierścieniami). Odwadnianie zazwyczaj wspomagane jest dozowaniem flokulantów wiążących osad w większe aglomeraty. W zależności od zastosowania danego typy urządzenia odwadniającego i odpowiedniego doboru chemii można uzyskać różny stopień odwodnienia osadu. Typowe zawartości suchej masy w osadzie z przemysłowych oczyszczalni ścieków to 18-22%.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O TECHNOLOGII →

ODZYSK FOSFORU | PHOSPAQ™

Proces PHOSPAQ™ służy do odzysku fosforu ze ścieków (nawet do 80-90%) poprzez przekształcenie go w formę struwitu, czyli fosforanu amonowo-magnezowego. W tym stale napowietrzanym bioreaktorze zachodzi kontrolowany proces strącania fosforanu magnezowo-amonowego, gdzie jony fosforanowe reagują z dodawanym do ścieków tlenkiem magnezu. W ramach procesu PHOSPAQ™ usuwane są zanieczyszczenia, takie jak biodegradowalna materia organiczna, ortofosforany i azot amonowy. W efekcie otrzymujemy struwit, który jest doskonałym, wolno uwalnianym do gleby nawozem mineralnym, bogatym w azot, fosfor i magnez. Proces PHOSPAQ™ jest także preferowaną technologią w połączeniu z procesem ANAMMOX®, ponieważ zwiększa zasadowość ścieków, usuwa ze ścieków BZT5 oraz substancje inhibitujące, a także chroni przed niekontrolowanym odkładaniem się struwitu w instalacji technologicznej.

Suszenie słoneczne

Proces słonecznego suszenia osadów, realizowany za pomocą systemu SOLARTIGER opartego na efekcie szklarniowym, jest skutecznym narzędziem redukcji ilości osadów. Dzięki niemu osady mogą być suszone do poziomu od 75 do 90 procent suchej masy, przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Prosta obsługa i niskie koszty konserwacji sprawiają, że jest to efektywne rozwiązanie dla oczyszczalni ścieków.

Suszenie termiczne

Proces suszenia termicznego osadów umożliwia skuteczną redukcję ilości osadów poprzez suszenie ich do poziomu od 75 do 90 procent suchej masy. Dzięki niskiemu zużyciu ciepła, ten proces pozwala na ciągłą produkcję suszu, co stanowi wydajne rozwiązanie dla oczyszczalni ścieków, przyczyniając się do ograniczenia ilości odpadów.

Image
Image