Image

Odwadnianie osadu

Odwadnianie osadu

W procesach fizyko-chemicznego jak i biologicznego oczyszczania ścieków następuje produkcja osadów o sporym uwodnieniu, zależnym od zastosowanego urządzenia separacji osadu sięgającego >98% (osadniki radialne), ~96% (flotacja ciśnieniowa wspomagana chemicznie). W celu redukcji objętości wytworzonego osadu i obniżeniu kosztów jego utylizacji stosuje się różne urządzenia odwadniające jak na przykład wirówki dekantacyjne (wykorzystujące siłę odśrodkową między bębnem a ślimakiem), prasy taśmowe (odwadniają osad kompresując go między wałkami i pasami taśmy filtracyjnej), prasy komorowe (osad umieszcza się w komorach z materiału filtracyjnego) lub prasy śrubowo-talerzowe (woda oddzielana jest od osadu poprzez wzrost ciśnienia między poruszanymi przez śrubę pierścieniami). Odwadnianie zazwyczaj wspomagane jest dozowaniem flokulantów wiążących osad w większe aglomeraty. W zależności od zastosowania danego typy urządzenia odwadniającego i odpowiedniego doboru chemii można uzyskać różny stopień odwodnienia osadu. Typowe zawartości suchej masy w osadzie z przemysłowych oczyszczalni ścieków to 18-22%.
Czytaj więcej →

Odwadnianie osadu

W procesach fizyko-chemicznego jak i biologicznego oczyszczania ścieków następuje produkcja osadów o sporym uwodnieniu, zależnym od zastosowanego urządzenia separacji osadu sięgającego >98% (osadniki radialne), ~96% (flotacja ciśnieniowa wspomagana chemicznie). W celu redukcji objętości wytworzonego osadu i obniżeniu kosztów jego utylizacji stosuje się różne urządzenia odwadniające jak na przykład wirówki dekantacyjne, prasy taśmowe, prasy komorowe lub prasy śrubowo-talerzowe. Odwadnianie zazwyczaj wspomagane jest dozowaniem flokulantów wiążących osad w większe aglomeraty. W zależności od zastosowania danego typy urządzenia odwadniającego i odpowiedniego doboru chemii można uzyskać różny stopień odwodnienia osadu. Typowe zawartości suchej masy w osadzie z przemysłowych oczyszczalni ścieków to 18-22%.

Najczęściej stosowanym urządzeniem jest wirówka dekantacyjna: Proces oddzielenia osadu od wody wykorzystuje różnicę ich gęstości. Osad kierowany jest do wirującego z dużą prędkością bębna, gdzie siła odśrodkowa odrzuca cząstki stałe do jego ściany zewnętrznej. Wewnątrz bębna znajduje się ślimak obracający się z różną prędkością, transportuje on ciała stałe z cylindrycznej strefy klarowania przez stożkową strefę suszenia do otworów wylotowych. Poprzez zmianę różnicowej prędkości obrotowej bębna i ślimaka można odpowiednio wpływać na zawartość suchej masy w odprowadzanej fazie stałej.

Prasa śrubowo talerzowa: Główną częścią prasy jest komora odwadniania wyposażona w śrubę oraz naprzemiennie zainstalowane ruchomymi i nieruchome pierścienie. Pierścienie są poruszane poprzez obrót śruby, woda odpływa przez wytworzone w ten sposób szczeliny. Osad oddzielany jest od wody dzięki wzrostowi ciśnienia wewnętrznego w komorze odwadniania.  

Prasa śrubowa: Główną częścią urządzenia jest śruba obrotowa i sito szczelinowe lub perforowana płyta działająca jak filtr. Osad oddzielany jest dzięki wzrostowi ciśnienia wywołanego obrotem śruby.

Prasa taśmowa: Elementem roboczym urządzenia jest wykonana z materiału filtracyjnego taśma. Odwodnienie następuje w pierwszej fazie grawitacyjnie a następnie dzięki kompresji przy użyciu wałków i taśm.

Image
Image