Wieści z Budowy: Modernizacja i rozbudowa istniejącej oczyszczalni ścieków w zakładzie mleczarskim Grupy Polmlek zbliżają się ku końcowi!

W Lidzbarku Warmińskim prowadzimy obecnie prace związane z unowocześnieniem i rozbudową istniejącej infrastruktury, wchodzącej w skład zakładowej oczyszczalni ścieków Grupy Polmlek - największej w kraju prywatnej firmy mleczarskiej ze stuprocentowym polskim kapitałem.

Główne prace budowlane oraz montażowe zostały już zakończone, a obecnie podejmujemy działania związane z rozruchem technologicznym poszczególnych części instalacji oczyszczalni. Uruchomiony został węzeł ciepła, który zapewnia odpowiednią temperaturę w reaktorze beztlenowym. Rozpoczęto także dostarczanie substratu do procesu beztlenowego. 

Dotychczas, ścieki produkcyjne zakładu oczyszczane były w istniejącej, klasycznej oczyszczalni, w technologii osadu czynnego w połączeniu z wstępnym oczyszczaniem mechanicznym i procesem flotacji. Zapotrzebowanie na energię elektryczną do usuwania organicznych zanieczyszczeń ze ścieków w procesach tlenowych jest bardzo wysokie, podczas gdy stanowią one znakomity substrat do produkcji biogazu, który może zostać zużyty do produkcji energii.

Celem realizowanego przez nas projektu jest wdrożenie rozwiązań technologicznych, które umożliwią:
  • Produkcję „zielonej energii" z biogazu;
  • Zmniejszą koszty eksploatacyjne i umożliwią przekształcenie oczyszczalni ścieków w obiekt będący źródłem zysków;
  • Zmniejszą ilość osadów ściekowych przeznaczonych do zagospodarowania poza zakładem;
  • Zapewnią wysoką jakość ścieków oczyszczonych odprowadzanych do wód powierzchniowych.

Realizacja celów możliwa jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, powiązanych ze sobą w złożony system, tj. wstępnej flotacji ciśnieniowej z hydrolizą osadów poflotacyjnych; beztlenowego oczyszczania ścieków z produkcją biogazu; doczyszczania ścieków w tlenowym procesie osadu czynnego oraz końcowej flotacji - gwarantującej niskie stężenie fosforu i zawiesin w ściekach odprowadzanych do odbiornika.

Wyprodukowany biogaz będzie uszlachetniany w dedykowanej instalacji do usuwania z niego niepożądanych składników, co umożliwi jego energetyczne zużycie w wysokosprawnym bloku kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej.

Image
Image