Image

Odzysk fosforu | PHOSPAQ™

Odzysk fosforu | PHOSPAQ™

Technologia PHOSPAQ™ służy do odzysku fosforu ze ścieków poprzez przekształcenie go w formę struwitu, czyli fosforanu amonowo-magnezowego. Proces PHOSPAQ™ łączy częściowe usuwanie ChZT z usuwaniem i odzyskiwaniem składników odżywczych  takich jak fosforany i azot amonowy. Produktem końcowym jest struwit, doskonały, wolno uwalniany do gleby nawóz mineralny, bogaty w azot, fosfor i magnez. Proces PHOSPAQ™ jest także preferowaną technologią w połączeniu z procesem ANAMMOX®, ponieważ zwiększa zasadowość ścieków, usuwa ze ścieków resztkowe ChZT, stwarzając optymalne warunki dla procesu deamonifikacji. Odzysk ze ścieków „pierwiastka życia” jakim jest fosfor w procesie PHOSPAQ™ spełnia jeszcze jedną niezwykle ważną rolę, a mianowicie eliminuje niekontrolowane odkładanie się struwit/kamienia w instalacjach technologicznych oczyszczalni ścieków, które jest jednym z kluczowych problemów eksploatacyjnych. Proces PHOSPAQ™ znajduje zastosowanie w sektorze komunalnym na odciekach ze stacji odwadniania osadów pofermentacyjnych, a także w przemysłowych oczyszczalniach ścieków.
Czytaj więcej →

Odzysk fosforu | PHOSPAQ™

Dostępność minerałów fosforonośnych ulega ciągłemu ograniczeniu, dlatego odzysk fosforu ze ścieków staje się koniecznością. Proces PHOSPAQ™ jest ekonomicznie-efektywną i przyjazną środowisku technologią usuwania i odzysku fosforu ze ścieków w porównaniu do stosowanych powszechnie do tej pory metod eliminacji fosforu opartych o strącanie fosforanów solami żelaza. Opracowany został przez firmę Paques jako komercyjne rozwiązanie problemu niekontrolowanego strącania struwitu w instalacjach technologicznych oraz pozyskiwania fosforu ze ścieków. Odzyskany w ten sposób fosfor pozostaje biologicznie dostępny w przeciwieństwie do fosforu strącanego ze ścieków w formie soli żelaza, gdzie jest on tracony bezpowrotnie. Co więcej, produkowany w tym procesie struwit jest znakomitym, wolno-uwalnianym do roztworu glebowego nawozem mineralnym, dostarczającym azot, fosfor i magnez. W ten sposób PHOSPAQ™ przyczynia się do uzyskania zamkniętego obiegu fosforu w gospodarce i osiągnięcia jej stanu zrównoważenia ekologicznego.
 
W procesie PHOSPAQ™ ze ścieków usuwana jest zarówno biologicznie rozkładalna materia organiczna (biodegradowalne ChZT), ortofosforany (PO43-) i azot amonowy (NH4+). Z wykorzystaniem tlenu ChZT jest przekształcane do CO2 i nowej biomasy. Przy dozowaniu do reaktora tlenku magnezu (MgO), fosforany i jony amonowe są strącane w formie fosforanu magnezowo amonowego - struwitu (MgNH4PO4.6H2O). Kryształy struwitu zostają usunięte z fazy wodnej i są gotowe do wykorzystania jako produkt nawozowy w rolnictwie. Jakość tak pozyskanego struwitu spełnia wymagania UE dotyczące nawozów stosowanych w rolnictwie. PHOSPAQ™ znajduje zastosowanie, jeżeli spełnione są następujące, minimalne warunki technologiczne.

Ładunek fosforu: > 100 kgP/d
Stężenie fosforu w ściekach: > 50 mgP-PO4/l
Stężenia azotu-amonowego w ściekach: > 200 mgN-NH4/l

Efektywność usuwania fosforu ze ścieków w procesie PHOSPAQ™ wynosi około 70-95%.

Zasada działania układu PHOSPAQ™

Proces PHOSPAQ™ zachodzi w napowietrzanym reaktorze. Napowietrzanie zapewnia optymalne wymieszanie cząstek struwitu, jednocześnie dostarczając tlen do biologicznej konwersji ChZT. Odpędzanie dwutlenku węgla zwiększa pH i sprzyja wytrącaniu się struwitu. Do ścieków dopływających do bioreaktora dodawany jest tlenek magnezu. Reaktor PHOSPAQ™ wyposażony jest w separatory faz, zatrzymujące struwit i odprowadzające oczyszczone ścieki.
Struwit jest zbierany z dna reaktora i może, w zależności od wymagań, być dalej przetwarzany, oczyszczany i odwadniany. Zwykle stosuje się separację w hydrocyklonie, następnie odwadnianie na prasie śrubowej i transport do kontenera. Sucha masa tak wyprodukowanego struwitu wynosi około 50-70%, a średni rozmiar jego kryształów około 0,7 mm.

Proces PHOSPAQ™ jest preferowaną technologią usuwania azotu-amonowgo w połączeniu z procesem ANAMMOX® (jako pierwszy etap). Połączenie technologii PHOSPAQ™ - ANAMMOX® stanowi kompaktowe i korzystne ekonomicznie rozwiązanie przy oczyszczaniu strumieni ścieków o wysokim stężeniu substancji biogennych (azotu i fosforu). Proces PHOSPAQ™ udowadnia swoją odporność i niezawodność w zmiennych warunkach pracy od czasu jego pierwszego wdrożenia w pełnej skali technicznej w 2006 roku. Referencyjne instalacje pracują przy obciążeniu ładunkiem fosforu od 60 do 1100 kgP/d.

Image
Jesteśmy wyłącznym, autoryzowanym partnerem i dystrybutorem rozwiązań Paques w Polsce, co jest dla nas ogromnym zaszczytem. Nasza strategiczna współpraca z firmą Paques obejmuje zaawansowane technologie beztlenowe, odzysk fosforu oraz deamonifikację. Dzięki temu możemy oferować najnowocześniejsze i najbardziej efektywne instalacje oraz urządzenia w tych kluczowych obszarach. Jesteśmy dumni, że możemy dostarczać klientom innowacyjne rozwiązania wspierające efektywność energetyczną, zrównoważony rozwój oraz ochronę środowiska.
Image
Image